Music Prize

The EMC awards the music prize since 2002, giving credit to Estonian musicians or music institutions whose activities have furthered the development of music scene.

The music prize is awarded according to statute and on the International Day of Music.

Prize-Winners

  • Heliloomingupreemia – ANTI MARGUSTE
  • Interpretatsioonipreemia -NATA-LY SAKKOS -TOIVO PEÄSKE
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest – LINDA MADALIK
  • Heliloomingupreemia – REIN RANNAP
  • Interpretatsioonipreemia – JÜRI ALPERTEN
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest – VARDO RUMESSEN

Preemiate väljaandmist toetavad Eesti Autorite Ühing, Kaubamaja AS ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital. Preemiate suurus on à 3500 eurot.

  • Heliloomingupreemia – SVEN GRÜNBERG
  • Interpretatsioonipreemia – TALLINNA KAMMERORKESTER
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest – TIIA JÄRG
  • Heliloomingupreemia: Arvo Pärt
  • Interpretatsiooni preemia : Neeme Järvi
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest : Marje Lohuaru
  • Heliloomingupreemia: René Eespere – sisendusjõulise, rahvuslikke, kultuurilisi ja inimlikke põhiväärtusi kandva loomingu eest.
  • Interpretatsiooni preemia :Tõnu Naissoo- Eesti jazzi suurkuju
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest :Ants Saluraid – Eesti klaverite Hoidja
  • Heliloomingu preemia: Eino Tamberg – Eesti muusika suurkujule inimliku ja õnnestava muusika eest
  • Interpretatsiooni preemia: Tõnu Kaljuste – Jõulise interpreedi tegevuse eest Eestis ja maalimas
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest: Anne Erm –Jazzi pika kaare eest
  • Heliloomingu preemia laureaat: Veljo Tormis eesti muusika suurkujule, kes on andnud uue hingamise eesti ja sugulasrahvaste pärimusele
  • Interpretatsiooni preemia laureaat: Eri Klas aastakümnete pikkuse väljapaistva dirigenditegevuse eest
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest laureaat: Laine Leichter võimsa tšellistide koolkonna legendaarsele Õpetajale
  • Heliloomingu preemia laureaat: Eesti heliloomingu suurkuju – Ester Mägi
  • Interpretatsiooni preemia laureaat: NYYD Ensemble – Eesti ja maailma nüüdismuusika kuuldavaks ja kuulatavaks tegemise eest
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest laureaat: Toomas Siitan – vanamuusika vankri vedaja nii pedagoogi, teadlase kui interpreedina.

Preemiate väljaandmist toetavad vastavalt Eesti Autorite Ühing, Merko Ehitus, Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital.

Žürii koosseisus Peep Lassmann, Olav Ehala, Urvi Haasma, Jüri Leiten, Jaan-Eik Tulve, Ülo Krigul, Andres Siitan ja Timo Steiner, valis preemia laureaadid Eesti Muusikanõukogu liikmete poolt üles seatud 30 kandidaadi hulgast.

  • Heliloomingu preemia – TÕNU KÕRVITS- värvika panuse eest eesti orkestrimuusikasse
  • Interpretatsiooni preemia – AILE ASSZONYI – vokaalse meisterlikkuse ja säravate rollide eest
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest – JAAN ROSS – epohhi loovate muusikaraamatute ja teenete eest eesti muusikateaduse viimisel rahvusvahelisele areenile
  • Heliloomingupreemia – OLAV EHALA – põlvkondi, maitseid ja südameid ühendava heliloomingu eest.
  • Interpretatsioonipreemia – ARVO LEIBUR – panuse eest ERSO kõlapildi kujundamisse ja silmapaistva solistitegevuse eest.
  • Olav Ehala (1950) on üks armastatumaid ja enimesitatavaid eesti heliloojaid. Ta on loonud muusikat rohkem kui kuuekümnele lavastusele, millest tuntumad on:„Nukitsamees“ (nii filmi- kui muusikalivariant), muusikalid „Sabata krokodill“, „Oliver ja Jennyfer“, „Johnny“, „Burattino“, „Thijl Ulenspiegel“, „Kaotajad“. Muusikat enam kui 40-le filmile („Don Juan Tallinnas“, „Karoliine hõbelõng“, „Tapöör“, „Tulivesi“, „Lurjus“, „Kallis Härra Q“, Priit Pärna animafilmid „Ja teeb trikke…“, „Harjutusi iseseisvaks eluks“, „Kolmnurk“, „Aeg maha“, „Eine murul“, „Hotell E“, „1895“, „Porgandite öö“, „Karl ja Marilyn“, Riho Undi „Kapsapea“, „Tagasi Euroopasse“, „Pliuhkam internetis“, Janno Põldma ja Heiki Ernitsa seriaalid „Tom ja Fluffy“ ning „Lotte“, Rao Heidmetsa „Papa Carlo teater“, „Noblesse Oblige“ jne.). Alates 1991.aastast on Olav Ehala Eesti Muusikaakadeemia õppejõud ning aastast 2001 eesti Heliloojate Liidu esimees.Arvo Leibur (1964) on nii Eesti kui ka Hollandi muusikaelus silma paistnud erinevate orkestrite kontsertmeistrina ja solistina. Ta on viiendat hooaega ERSO kontsertmeister ja alates 1995 aastast Amsterdamis tegutseva Holland Symfonia kontsertmeister. ERSO ees on ta soleerinud alates 1981.aastast kokku enam kui 20 korral Lisaks soolokontsertidele on ta publiku ja muusikakriitikute tähelepanu pälvinud ka tema filigraansed orkestrisoolod ning tegevus kammermuusikuna. Eestis on ta olulisemad kammeransamblipartnerid olnud pianistid Lauri Väinmaa, Vardo Rumessen, Ivari Ilja, Peep Lassmann, klarnetist Toomas Vavilov, tshellist Henry-David Varema, viiuldaja Martti Mägi kitarrist Heiki Mätlik, Terje Terasmaa löökpillidel.

Muusikapreemia 2005 laureaadid

Heliloomingupreemia

OLAV EHALA – põlvkondi, maitseid ja südameid ühendava heliloomingu eest.

Interpretatsioonipreemia
ARVO LEIBUR – panuse eest ERSO kõlapildi kujundamisse ja silmapaistva solistitegevuse eest.

Olav Ehala (1950) on üks armastatumaid ja enimesitatavaid eesti heliloojaid. Ta on loonud muusikat rohkem kui kuuekümnele lavastusele, millest tuntumad on

„Nukitsamees“ (nii filmi- kui muusikalivariant), muusikalid „Sabata krokodill“, „Oliver ja Jennyfer“, „Johnny“, „Burattino“, „Thijl Ulenspiegel“, „Kaotajad“. Muusikat enam kui 40-le filmile („Don Juan Tallinnas“, „Karoliine hõbelõng“, „Tapöör“, „Tulivesi“, „Lurjus“, „Kallis Härra Q“, Priit Pärna animafilmid „Ja teeb trikke…“, „Harjutusi iseseisvaks eluks“, „Kolmnurk“, „Aeg maha“, „Eine murul“, „Hotell E“, „1895“, „Porgandite öö“, „Karl ja Marilyn“, Riho Undi „Kapsapea“, „Tagasi Euroopasse“, „Pliuhkam internetis“, Janno Põldma ja Heiki Ernitsa seriaalid „Tom ja Fluffy“ ning „Lotte“, Rao Heidmetsa „Papa Carlo teater“, „Noblesse Oblige“ jne.). Alates 1991.aastast on Olav Ehala Eesti Muusikaakadeemia õppejõud ning aastast 2001 eesti Heliloojate Liidu esimees.

Arvo Leibur (1964) on nii Eesti kui ka Hollandi muusikaelus silma paistnud erinevate orkestrite kontsertmeistrina ja solistina. Ta on viiendat hooaega ERSO kontsertmeister ja alates 1995 aastast Amsterdamis tegutseva Holland Symfonia kontsertmeister. ERSO ees on ta soleerinud alates 1981.aastast kokku enam kui 20 korral Lisaks soolokontsertidele on ta publiku ja muusikakriitikute tähelepanu pälvinud ka tema filigraansed orkestrisoolod ning tegevus kammermuusikuna. Eestis on ta olulisemad kammeransamblipartnerid olnud pianistid Lauri Väinmaa, Vardo Rumessen, Ivari Ilja, Peep Lassmann, klarnetist Toomas Vavilov, tshellist Henry-David Varema, viiuldaja Martti Mägi kitarrist Heiki Mätlik, Terje Terasmaa löökpillidel.

  • Heliloomingu preemia – Helena Tulve – väljapaistva panuse eest eesti nüüdismuusikasse
  • Interpretatsiooni preemia – Irina Zahharenkova – kontserttegevuse ja eduka esinemise eest rahvusvahelistel konkurssidel
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest – Endel Lippus – teenete eest eesti muusikahariduse arendamisel

Preemiad antakse pidulikult üle rahvusvahelisele muusikapäevale pühendatud ERSO kontserdil, 1.oktoobril “Estonia” kontserdisaalis. Preemiate suurus on 50 000 krooni.

2004. a. preemiate väljaandmist toetavad Olympic Casino Eesti AS, Eesti Autorite Ühing, ERSO, Rahvusooper “Estonia”, Eesti Muusikaakadeemia, ning audiovisuaalse teose ja teose helisalvestise isiklikeks vajadusteks kasutamise kompenseerimiseks võetava tasu jaotamise komisjon.

Eesti Muusikanõukogu annab välja muusikapreemiad tunnustamaks eesti muusikuid või muusikainstitutsioone, kelle tegevus on kaasa aidanud muusikavaldkonna arengule. Žürii, kelleks on EMN juhatus koos rahaannetajate esindajatega, valib preemiasaajad Eesti Muusikanõukogu liikmete poolt ülesseatud kandidaatide hulgast.

  • Heliloomingupreemia: Erkki-Sven Tüür – erakordse panuse eest eesti muusikakultuuri teadvustamisel maailmas
  • Interpretatsiooni preemia: Andres Mustonen ja ansambel Hortus Musicus – pikaajalise sihipärase ja tulemusliku loomingulise tegevuse eest
  • Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest: Valter Ojakäär- suure panuse eest eesti dzässmuusika arengusse
  • Eesti Raadio Klassikaraadio – muusikaelu aktiivse kajastamise eest, eesti heliloojate ja interpreetide loomingu tutvustamise ning propageerimise eest nii kodu- kui välismaal.

Statute of music prize

The goal: to give credit to musicians or music institutions whose activities have furthered the development of Estonian music.
There is one annual main prize and, if possible, also 3 smaller prizes.

Main prize may be awarded to:

  1. a composer for life work
  2. a performer or ensemble in the sphere of classical or jazz music for purposeful and productive creative activity
  3. a musicologist or music critic
  4. a pedagogue for outstanding work or results in furthering education in his or her speciality
  5. a public figure who plays a significant part on national or international music scene
  6. a music institution for outstanding fostering of music scene

3 Prizes

  1. for composition
  2. for interpretation
  3. for activities on music scene that are signifant and outstanding

Putting forward the candidates

All members of the EMC are eligible for putting forward the candidates.
The board of the EMC shall establish the deadline for putting forward the candidates.

The prizes are awarded on the International Day of Music, October 1

The jury consisting of the board member of the EMC and representatives of donations shall select the prize-winners.